Ako vymaľovat izbu
Akú farbu do izby? Ako vymaľovať izbu?
Preč sú dni, kedy sa steny izby maľovali berúc do úvahy len farbou. Dnes majú rôzne vlastnosti, výkon, odolnosť proti oteru a vlhkosti. V obývacej izbe používame iné ako farby v kúpeľni alebo kuchyni.
Malé priestory vynikajú najlepšie v jasných farbách - najlepšie studených, alebo pastelových.
Iná farba v kúpeľni, íná v spálni
Najviac sú dnes k dispozícii na maľovanie interiéru farby akrylových produktov. Do tejto skupiny patria aj latexové farby. Tie sú vzhľadom k použitej vysoko kvalitné, a po vysušení vytvoria odolný povlak.
Latexové farby sú odolnejšie proti oderu. Tie môžu byť opakovane umyté a sú preto vhodné pre silne využívané miestnosti, kde sa steny rýchlo zašpinia. Nájdete ich či už v halách, ale aj v detskej izbe. Ale pamätajte, že deti sú citlivejšie na všetky druhy dráždivých látok, ktoré môžu u nich vyvolať alergie. To je dôvod, prečo by steny vo vašej izbe mali byť natreté farbami hypoalergénnymi. Na obale farby by sme mali nájsť označenie udávajúce, že obsah bol testovaný na obsah dráždivých látok.
Umývateľná farba
V kúpeľni a kuchyni je obvykle špeciálna mikroklíma. Veľa vlhkosti s vysokými teplotami môžu byť vhodné pre pestovanie orchideí, ale lepšie je nič horšie ako plesne. Najmä v tomto prípade sa darí v izbe hubám a plesniam. Z tohto dôvodu tu je najlepšie použiť špeciálne farby. V tomto prípade používame farby, ktoré sú určené pre kúpeľne a kuchyne. Musia byť odolné proti vlhkosti a blokovať rast plesní. Mali by byť tiež priedušné. Steny v týchto miestnostiach sa často zašpiňia. V kuchyni musíme bojovať s prskaním oleja a ďalších mastných škvŕn a v kúpeľni so stopami po šampúnoch, deodorantoch a pod... Z tohto dôvodu, by mal byť povlak vhodný pre opakované umytie a nechceným oderom. Najlepšie sa hodí v týcho podmienkach latexová umývateľná farba - trieda odolnosti farby I alebo II (podľa DIN EN 13300).
Obyčajné akrylové farby môžu byť použité v obývacej izbe, izbe pre hostí, alebo v kancelárii, kde sú steny všeobecne menej vystavené znečisteniu. Ďalším problémom je obývacia izba s krbom. Tam by mali investovať do umývateľnej farby, pretože sa môže stať, že už po prvej sezóne, bude izba vhodná k maľovaniu.
Farebné triky pri maľovaní stien
Rôzne farby tiež vyberieme pri izbách rôznych veľkostí. Pri maľovaní veľkej plochy, siahneme po farbe s vysokým pokrytím (ok.12-14 m2 / l). Väčšina výrobcov tieto informácie umiestni na viditeľnom mieste na balení. Významný je tiež odporúčaný počet vrstiev. Na trhu sú dostupné farby pri ktorých sa uvádza jedna vrstva maľby, ale pre trvalý a čistý účinok sa obvykle odporúča naniesť dve vrstvy maľby. To znamená, samozrejme, väčšiu spotrebu náterovej hmoty. Ako vymaľujete veľké a dobre osvetlené priestory je v podstate vaša ľubovoľná možnosť. Pokiaľ chcete experimentovať, môžete sa pokúsiť o kombináciu tmavých, alebo intenzívnych farieb, ktoré absorbujú svetlo.
Malé a tmavé miestnosti vyžadujú zvlášť starostlivý výber farieb. Vhodne zvolené farby môžu oživiť a vizuálne zväčšiť priestor. Aby bolo jasné, treba vyberať farby so svetlými odtieňmi a pastelové farby, ktoré lepšie odrážajú svetlo. Miestnosť sa bude zdať väčšia a jasnejšia ako v skutočnosti je. Ostatné optické triky pre zväčšenie malého priestoru, je to ešte niekoľko centimetrová lišta pri strope namaľovaná rovnakou farbou ako strop.
Sucho je dobrým východiskovým bodom pre náterové hmoty
Kozmetická zmena farby v suchej a čistej miestnosti sa vykonáva najjednoduchšie. Ak sú dobre spojené vrstvy starých náterov, môžeme bezpečne maľovať. Ideálna situácia, žiaľ, najmenej pravdepodobná. Pri každom maľovaní sa ale nájde riešenie. Vo vlhkých oblastiach by sa mali používať farby odolné voči vlhkosti. Tým sa zabráni rastu plesní a vzniku tmavých škvŕn.
Farba proti vlhkosti a plesni
Šupinaté, popraskané staré nátery, ktoré sa odliepajú a šúpia, dutiny a praskliny. Toto všetko treba odstrániť a vystierkovať, alebo vytmeliť. Vybrúsiť a vyhladiť všetky nerovnosti.
Pred maľovaním takejto steny naneste na suchý povrch základný náter, čo posilní substrát a zníži vstrebávanie múru. V dôsledku toho sa následne spotrebuje menej vrchnej farby, pretože múry budú menej piť náter a farba zostane uniformná. Ak bola predchádzajúca stena farebne temnejšia, môžeme použiť základný náter, ktorý dôkladne pokryje piercing farby.
Maliarsky valček 240 mm |
|
|